Кафедра автомобильного транспорта и логистики

Подробнее о кафедре

Кафедра «Автомобільний транспорт» створена у вересні 1963 року на базі раніше існуючої кафедри «Підйомно-транспортні машини і автомобільний транспорт». Кафедрою завідували доцент А. Чайка (1963-1965), доцент С.М. Грибенко (1965-1967), професор І. С. Вороніцін (1967 - 1979 рр), професор С.І. Барсуков (1979-1991).

Під час керівництва кафедрою проф. І.С. Вороніціним на кафедрі почалася нові наукові напрямки: надійність рухомого складу автомобільного транспорту, технологія відновлення зношених деталей транспортних машин електролітичним хромуванням, відновлення деталей газополуменевим засобом напилення, за якими доценти С.Г. Чабан, В.П. Манаенко, А. Д. Ніцевич, В. І. Барановський, М. М. Литвинов і керівники великих підприємств м.Одеси - М.Д. Боровський і А.П. Яворський провели дисертаційні дослідження. У той час тісні науково-дослідні зв'язки були з підприємствами: НВО «Ремдеталь» (м.Київ), Беляевская райсільгосптехніка (відновлення штоків гідроциліндрів сільськогосподарських машин прогресивним електролітичним засобом відновлення), Тернопільська райсільгосптехніка, Кіровський завод (м Ленінград), Свердловський турбомоторний завод (зміцнення зовнішніх поверхонь циліндрів двигунів молочним хромуванням проти кавітації).

З 1991 р під керівництвом приват-професора В.Г. Максимова кафедра направляє наукові дослідження в напрямку надійності рухомого складу автомобільного транспорту, міцності і жорсткості несучих систем автомобільних причепів і напівпричепів.

У 1993 р підписаний договір про співпрацю між Одеським політехнічним університетом і машинобудівним факультетом Белградського університету (Югославія).

Основними замовниками дослідних робіт є автотранспортні підприємства, агропромисловий комплекс, підприємства транспортного машинобудування. Зараз ведуться роботи по ВАТ «Одеса-КрАЗ-Сервіс», ЗАТ «Циклон» (м.Луганськ) та ТОВ «Роберт Бош Лтд».

Відкрито філії кафедри на транспортних підприємствах Одеси, споряджених сучасним технологічним обладнанням (ВАТ «ПІВНІЧТРАНС», АТП-15154, Управління механізації і транспорту тресту Одестрансбуд), що дозволяє не тільки забезпечити високий рівень навчального процесу, а й виконувати актуальні наукові дослідження в напрямку технічної експлуатації і технічної діагностики рухомого складу автомобільного транспорту.

На кафедрі з 1979 р відкрита науково-дослідна лабораторія «Триботехника», науковим керівником якої є науковий співробітник С.І. Кобилянський. У лабораторії проводяться роботи в області тертя, зношування, змащення.

Кобилянський С.І. створив і впровадив у різних галузях промисловості нове покоління високоефективних ресурсозберігаючих пластичних мастил «Діставік», що реалізують ефект бессносного тертя; розробив, запатентував і впровадив: дослідні зразки випробувального устаткування для прискорених випробувань вузлів і агрегатів машин і різних пар тертя; ряд віхроцентріфужних апаратів (бютівця) в різних галузях промисловості (газифікація палива для бензинових двигунів, очищення вихлопних газів від дизельних двигунів, аератори для біологічного очищення стічних вод, сепарація сипучих матеріалів.

Під науковим керівництвом Кобилянського С.І. з групою вчених розроблена принципово нове конкурентоспроможне покоління різних машин об'ємної дії (насоси, компресори, зокрема бікамерние роторні машини насос-компресори). С.І. Кобилянський є автором понад 100 наукових праць і патентів на винаходи, і йому першому в Одеській області за роки незалежності України присвоєно з 2001 р почесне звання «Заслужений винахідник України».

У 2005 р при кафедрі «Автомобільний транспорт» створено навчально-виробничий центр «Автодіагностика» спільно з провідними фірмами світу «BOSCH» і вітчизняними виробниками «ВІННС» (діагностичний комплекс Дельфін-1 М). Метою створення центру є проведення наукових досліджень в області експлуатаційної надійності автомобілів і надання науково-дослідних послуг з розробки методів технічної діагностики, випробувань та ліквідації відмов транспортних засобів та їх окремих агрегатів з використанням новітніх інформаційних технологій.

При кафедрі в 2007 р на базі ДП «Диліжанс Моторс» створено навчально-науковий випробувальний центр «Надійність», яке займається наданням навчальних і науково-дослідних послуг.

У квітні 2008 р підписаний договір про науково-технічне співробітництво між Центром «Надійність» і ТОВ «Роберт Бош Лтд».