Науково-технічна бібліотека

Ви є тут

З історії культури України

СПАДЩИНА  ТИСЯЧОЛІТЬ

Ось чому минуле має таку магічну владу.
Все дріб'язкове розвіялося, а прекрасне і вічне світять з минулого, як зорі.

Бертран Рассел
англійський математик, філософ
(1872-1970)

 

   Україною робить людей не кров і земля. Україною їх робить та культура, до якої вони причетні. Мільйонні народи ніколи не походять з одного предка, хіба що в етногонічних легендах.
   І земля ця рідна для кожного з нас тому, що полита потом і кров'ю, поховала покоління предків, втілила культурні цінності, стала культурним ландшафтом - ось томувона є своєю, рідною і єдиною землею, Батьківщиною. Україна - це люди, які зберігають і розвивають з покоління в покоління певні стандарти життя, цінності і норми, побут і культуру.
   Будівлі, книги, музика живуть тільки тоді, коли їх читають, сприймають, розуміють. Те величезне і бездонне, що мовчить нам стінами старовинних монастирів і сторінками нових і давніх книг, - мовчить, доки ми не найдемо ключа до розуміння й співпереживання - все те є національна культура, без якої бездушна земля і чужа кров.

 

 

Спогади про золотий вік

 

Світло духовності

Шедеври української культури

 


Спогади про золотий вік

Бурдо Н. Б. Трипільська культура. Спогади про золотий вік / Н. Б. Бурдо, М. Ю. Відейко, І. В. Осипов. - Х. : Фоліо, 2007. - 415 с.

     Кожна країна у світі має свої історичні легенди. Однією з легенд України, пов’язаною з давньою історією, стала для ХХ століття трипільська культура, можливо, як символ ЗОЛОТОГО ВІКУ - з його добробутом, мудрістю і справедливістю. Ця книжка  хвилююча розповідь про те, що відомо науковцям про славетні часи Трипілля. Те, що трипільська культура лежить на межі історичних епох, ставить її в центр напружених та нескінченних дискусій, а отже, привертає увагу не лише вузького кола вчених, але й широких верств громадськості, людей, які шукають відповідь на одвічні запитання: «Звідки ми?», «Де наші корені?», «Де початок нашої цивілізації?».
     Книжка написана на підставі досвіду наукових досліджень трипільської культури, який складає на двох її авторів близько 70 років. Спогадів багато: це й археологічні розкопки та розвідки на полях кількох областей України, від Дністра та Дніпра; це десятки місяців, проведені в полі, сотні пройдених кілометрів, десятки розкопаних об’єктів, сотні тисяч знайдених трипільських артефактів.
     Тож запрошуємо до знайомства із трипільською культурою, або у подорож на пошуки золотого віку.

 

Відейко М. Ю. Трипільська цивілізація / М. Ю. Відейко. – К. : Наш час, 2008. – 160 с.

     Ця книжка — розповідь про пошуки та відкриття, результати наукових досліджень давньої цивілізації мідного віку, яку ми називаємо трипільською. Дві із половиною тисячі років історії трипільської цивілізації стали відомі завдяки археологічним дослідженням.
     Нині ми знаємо, що впродовж майже двох із половиною тисяч років на землях України, від Карпат до Дніпра жили люди, які створили одну з найдавніших цивілізацій Європи.
     Вони збудували тисячі поселень, вирощували хліб, видобували метал. Вони вшановували Богів, створили шедеври прикладного мистецтва – кераміку, статуетки, які і нині вражають довершеністю форм та декору., користувалися піктографічною писемністю. Трипільці були частиною світу давніх цивілізації Старої Європи, жили у часи, коли створювалися перші держави у Єгипту та Шумері. Про місце трипільців в давній історії теж піде мова у окремих розділах. За час, що минув із першого видання, археологами було зроблено нові цікаві знахідки, деякі із яких та розповіді про них доповнили зміст цієї книги.

 

Відейко М. Ю. Шляхами трипільського світу / М. Ю. Відейко. - К. : Наш час, 2007. - 296 с. - (Невідома Україна).

     Що таке трипільська культура, трипільська цивілізація? Звідки походять її творці та як вони виглядали? Якими були їхні житла й поселення? Чи мали вони писемність? Якою мовою спілкувались? чи існувала трипільська держава? Чому саме трипільська культура привертає нині увагу не лише науковців, а й політиків, митців, бізнесменів? Яке відношення вона має до сучасної України? Де можна побачити трипільські старожитності й у яких книжках про них можна прочитати? Чи відомо вам, що плавити метал на території України почали понад 6000 років тому?
      Відповіді на ці та багато інших запитань пропонує книга "Шляхами трипільського світу", який є частиною невідомої України, історія котрої прихована в імлі тисячоліть. Це історія нашого краю тих часів, коли між Карпатами та Дніпром існувала квітуча культура - складова найрозвиненішої у Старій Європі цивілізації.

Глушко Ю. В. Омріяна країна дітей Одина / Ю. В. Глушко. - К. : Наш час, 2008. - 208 с. - (Невідома Україна).

     Коротка історія заселення теренів України готами 2-4 ст. н.е., коли формувався ранній славянський етнос. Згідно з давніми джерелами, на території сучасної України, в районі Дніпропетровської та Запорізької областей остготи побудували свою столицю Данпарстат (біля сучасного поселення Башмачка), на території Криму остготи створили своє королівство, яке включало такі фортеці, як Мангуп, Чуфут-Кале, Бакла. Черняхівская культура стала археологічним відображенням імперії Германаріха. В її матеріалах сполучаються готські витоки вельбарської культури, місцеве раннєслов'янське населення зарубинецької культури а також нащадки кочових імперій скіфів і сарматів. За 200 років готської історії вони перетворюють свою державу в римську провінцію, готи зіграють ключову роль в історії пізньої Римської імперії. Готи розчинились в місцевому скіфо сарматському населенні, що пізніше дасть поштовх формуванню культури ранніх слов'ян.

Стражний О. С.  Український менталітет: Ілюзії. Міфи. Реальність / О. С. Стражний. – К. : Книга, 2008. - 368 с. : іл.     

     Ця книжка незвичайна через те, що вона розширює межі традиційного, прямо скажемо – шаблонного уявлення про світовідчуття українців, по-своєму відповідає на запитання – хто такий українець, чим мешканці України відрізняються від європейців і росіян, які карти в колоді української ментальності козирні, а які биті.

Янович В. С. Спадщина тисячоліть / Пер. з рос. Ю. Стадніченка. - К. : Книга, 2008. - 448 с. : іл.

     Захоплююче історичне дослідження. Містить безліч цікавих відомостей і оригінальних гіпотез: про походження слов’янських, германських, романських і кельтських народів; про бурхливі події давнини, що вплинули на європейську історію, епіцентром яких була земля України; про те, де розташовувалися Атлантида та інші легендарні країни; про космічні причини Великих потопів, глобальних змін клімату й дрейфу материків; про походження людини і її місію; про богів і Бога; про джерела древньої мудрості й можливості створення нової фізики на підставі ведичних уявлень.

Ярещенко А. П. Під чаром рідної землі: Посіб. з українознавства / А. П. Ярещенко. – К. : ТОВ «ШАНС», 2008. – 344 с.

     У книзі представлено історичний, мовний та етнокультурний матеріал з історії України, Слобожанщини, Харківщини. Це видання допоможе розумінню українознавства як наукової методології, політики й філософії сучасної незалежної України. Воно адресоване історикам, краєзнавцям, філологам, слухачам курсів підвищення кваліфікації вчителів ВНЗ І—ІІІ ступенів, студентам, учнівському загалу, всім, кому не є байдужими історія і культура рідного краю.

 


Світло духовності

Вечерський В. Українські монастирі / В. Вечерський. – К. : Наш час, 2008. – 400 с. – (Невідома Україна).

     Книжка присвячена українським монастирям як прадавнім центрам духовності, культури, освіти нашого народу, а також як видатним архітектурним ансамблях, з якими пов'язана історія України та окремих її регіонів. Розповідається про основні правила заснування, будівництва та устрою християнських монастирів, про їх благодійницьку та культурну працю, про руйнування монастирських ансамблів за часів тоталітарного режиму у XX ст., про їх сьогоднішнє відродження. Більша частина обсягу книжки присвячена розповіді про основні, найвідоміші й найстародавніші монастирі всіх регіонів України і всіх конфесій - Києво-Печерську, Почаївську та Святогірську лаври вірменський монастир Сурб-хач у Криму, католицький Домініканський монастир у Львові інші монастирі Львова, Києва, Луцька, Чернігова, Лубен, Переяслава, Путивля, Полтави, Новгорода - Сіверського. У цих розповідях особливий акцент робиться на тих історичних діячах та історичних подіях, які пов'язані з тими чи іншими монастирями.

Корені та парості: український генеалогікон /  В. Шевчук. – К. : Либідь, 2008. – 472 с. : іл.

     У книзі зібрано пам’ятки української біографічної літератури ХІ-ХVІІІ ст. Тексти, віднайдені в невідомих або малодоступних виданнях, подаються в перекладах сучасною мовою. Із першоджерел постає історія родів Острозьких, Копистенських, Проскур-Сущанських, Мовчанів, Горленків та ін. Відкриттям для сучасного читача будуть родинні хроніки, автобіографічні оповіді, генеалогічні оповідання у коментарях історика і літературознавця.

     Для широкого читацького загалу.

Кудрявцев Л. О. Град над Борисфеном: Ілюстрована історія вулиць і майданів Києва: наук.-попул. вид. – К. : Вища шк., 2007. - 295 с., іл.

     Книжка знайомить читача з вулицями і майданами столиці незалежної України – красеня Києва. Нариси розповідають про їх минуле і сьогодення. Автор не тільки привертає увагу читача до найвідоміших і найцікавіших в архітектурному відношенні вулиць, а й захоплено розповідає про менш відомі Гоголівську, Предславинську, Тургенівську. Окрасою видання є унікальні архівні фотографії кінця ХІХ – початку ХХ століття.

     Для широкого кола читачів.

 


Шедеври української культури

Кара-Васильєва Т. Історія української вишивки = HISTORY OF UKRAINIAN EMBROIDERY [Образотворчий матеріал] / Т. Кара-Васильєва. – К. : Мистецтво, 2008. – 464 с. :  іл. – (текстівки парал. англ., рез. англ., рос. та фр. м.).

     Книга-альбом повно і всебічно висвітлює основні етапи розвитку української вишивки від часів її зародження до сьогодення, розкриває роль і місце цього виду декоративного мистецтва в оформленні одягу, житла, у використанні в храмових інтер'єрах, під час різноманітних свят і народних обрядів. У виданні широко представлено унікальні зразки вишивок, виконаних за малюнками Тараса Шевченка, Василя Кричевського, Ганни Собачко-Шостак, представників авангарду початку XX століття, а також сучасних народних і професійних майстрів.

Косміна О. Ю. Традиційне вбрання українців / О. Ю. Косміна. – К. : Балтія-Друк, 2008. Т. 1 : Лісостеп. - 160 с. : іл. – (рез. англ. м.).

     Це перше науково-популярне видання, що розкриває поетичний образ українських строїв лісостепового регіону в усьому їх варіативному розмаїтті.
     Український національний одяг є яскравим, візуально фіксованим проявом самобутності нашої культури і становить один з найбільш рухомих її видів. Сучасному читачеві буде цікаво дізнатися, що носили наші бабусі й дідусі, яких канонів краси вони дотримувалися. Ілюстративна добірка видання представлятиме традиційні комплекси, деталі вбрання та аксесуари автентичного одягу Лісостепу з приватних і музейних колекцій України. Книга містить інформацію історико-етнографічного та краєзнавчого характеру; зокрема, особливу увагу буде зосереджено на художніх особливостях і символічному наповненні елементів народного строю.
     Текст видання супроводжує словничок термінів, що відображають реалії народного побуту початку ХХ ст., широко вживані свого часу, проте сьогодні, на жаль, відомі лише вузькому колу фахівців.
     Укладачем і автором проекту Традиційне вбрання українців є відомий етнолог Оксана Юліївна Косміна.

 

Лильо-Откович З. Український пейзажний живопис ХІХ – початку ХХ сторіччя = Ukrainian landscape painting / З. Лильо-Откович. - К. : Балтія – Друк, 2007. - 120 с. : іл. - (текстівки укр. та англ. м.).

     В альбомі представлено більше сімдесяти творів українських художників пейзажного жанру XIX- поч. XX сторіч. Репродукції супроводжують коментарями на двох мовах: українській та англійській. Будучи повністю присвяченим пейзажному жанру, видання є першим в історії вітчизняного мистецтвознавства.

 

Ніколаєва Т. О. Український костюм. Надія на ренесанс = Ukrainian costume. Hope for a Renaissance / Т. О. Ніколаєва . - К. : Дніпро, 2005. - 320 с. : іл. - (текстівки укр. та англ. м.).

     Книга «Український костюм» — перше в Україні систематизоване видання, в якому на матеріалі історико-художніх реконструкцій простежується процес формування високохудожніх комплексів національного костюма українців, взаємодії на різних етапах з культурами інших народів.
     В роботі використана значна кількість джерел з археології, іконографії, етнографії, образотворчого мистецтва, що дозволило наочно розкрити історичну та художню цілісність українського костюма, його значення для національної та світової культури.

Шедеври українського живопису = Masterpieces of Ukrainian painting : альбом / Д. Горбачов. - К. : Мистецтво, 2008. - 608 с. : іл. - (рез. і текстівки англ., фр. та рос. м.).

     У великоформатному альбомі репродукуються твори українського живопису 11 – середини 20 сторіччя від Алімпія Печерського до Каземира Малевича, які зберігаються переважно в музеях України. Автор подає нову мистецтвознавчу концепцію еволюції українського живопису. Великий часовий діапазон дає можливість проілюструвати різні жанри живопису, висвітлити процеси формування і розвитку основних художніх стилів на теренах України в розділах «Візантійсько-руський стиль», «Православна готика», «Ренесанс», «Бароко», «Рококо», «Просвітництво», «Бідермаєр», «Романтизм і неоромантизм», «Реалізм і пленеризм», «Постімпресіонізм», «Сецесія», «Авангард», «Бойчукізм», «Новий реалізм», «Народне мистецтво».
     Видання стане невичерпним джерелом пізнання культурної спадщини українського народу і спробою вписати українське мистецтво у світовий культурний процес.